Monthly Archives: Νοέμβριος 2022

Κατάθεση στεφάνου για τη 49η Επέτειο της Εξέγερσης του Πολυτεχνείου

Την Πέμπτη 17 Νοεμβρίου 2022  στις 12:00 πραγματοποιήθηκε κατάθεση στεφάνου για τη 49η Επέτειο της Εξέγερσης του Πολυτεχνείου στην Πλατεία Ωρολογίου στη μνήμη των νεκρών του Πολυτεχνείου από μαθητές/τριες του σχολείου μας.

Mουσικοθεατρική παράσταση για την επέτειο της Εξέγερσης του Πολυτεχνείου

Στις 16 και 17 Νοεμβρίου 2022 παρουσιάστηκε στους μαθητές/τριες του σχολείου μας και στους γονείς αντίστοιχα η μουσικοθεατρική παράσταση ¨Εμένα με νοιάζει¨ του Θ. Μενεξέ μαζί με ένα αφιέρωμα στον 17χρονο μαθητή Διομήδη Κομνηνό, τον πρώτο νεκρό του Πολυτεχνείου στα πλαίσια της επετείου της Εξέγερσης του Πολυτεχνείου.

Την εκδήλωση προετοίμασαν και παρουσίασαν οι μαθητές/τριες της Ε τάξης

Continue reading

«Τα παιδιά της άνοιξης» στο σχολείο μας

Τη Δευτέρα 14 Νοεμβρίου 2022 επισκέφτηκαν το σχολείο μας  παιδιά, εκπαιδευτές  και μέλη του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων ΑμεΑ (Ατόμων με Αναπηρία) Νομού Ημαθίας ¨Τα παιδιά της άνοιξης», στα πλαίσια της συμμετοχής του σχολείου μας στη φιλανθρωπική εκδήλωση Παιδικής ζωγραφικής με αφορμή την παγκόσμια ημέρα αναπηρίας. Σκοπός της δράσης αυτής ήταν η αλληλεπίδραση, η ευαισθητοποίηση και

Continue reading

Πρόσβαση Hμαθίας: Εκπαίδευση δασκάλων & νηπιαγωγών σε πρόγραμμα σεξουαλικής αγωγής

Στις 7 & 8 Νοέμβρη 2022 πραγματοποιήθηκε από το Κέντρο Πρόληψης Ημαθίας «Πρόσβαση» δια ζώσης εκπαίδευση σε ομάδα εκπαιδευτικών στο υλικό σεξουαλικής αγωγής «Παίζω με το Φρίξο και μαθαίνω για το σώμα μου και τις διαπροσωπικές σχέσεις», στο οποίο συμμετείχαν και εκπαιδευτικοί του σχολείου μας.

Στόχος της εφαρμογής του προγράμματος στη σχολική κοινότητα είναι η σεξουαλική υγεία των παιδιών

Continue reading

Δημιουργία ομάδων γονέων σε συνεργασία με το Κέντρο Πρόληψης «Πρόσβαση»

Το σχολείο μας σε συνεργασία με το Κέντρο Πρόληψης «Πρόσβαση» προτίθεται να διοργανώσει τη δημιουργία ομάδων γονέων με σκοπό τη στήριξη των γονέων-κηδεμόνων στο δύσκολο ρόλο τους. Στις ομάδες μπορούν να συμμετέχουν γονείς/κηδεμόνες των μαθητών/τριών των τάξεων Δ, Ε & Στ.

Τα θέματα με τα οποία θα ασχοληθούν οι ομάδες αφορούν την επικοινωνία στην οικογένεια, τις ανάγκες των παιδιών και

Continue reading

Τα παιδιά ζωγραφίζουν για την αναπηρία

Οι μαθητές/τριες του σχολείου μας συμμετέχουν στην έκθεση παιδικής ζωγραφικής που διοργανώνει ο Σύλλογος Γονέων & Κηδεμόνων ΑμεΑΝ. Ημαθίας με αφορμή την παγκόσμια ημέρα ΑμεΑ στις 03 Δεκεμβρίου. (Οι ζωγραφιές των μαθητών θα έχουν θέμα την αναπηρία-πώς την αντιλαμβάνονται-τί συναισθήματα τους δημιουργεί…).

Στην έκθεση θα συμμετέχουν τα δημοτικά σχολεία της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης Ημαθίας

Η έκθεση θα έχει τίτλο