Monthly Archives: Μάρτιος 2024

25η Μαρτίου

Γιορτή 25ης Μαρτίου από τους/τις  μαθητές/τριες της ΣΤ’ Τάξης

Με αφορμή την επέτειο της Ελληνικής Επανάστασης, οι μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ’ Τάξης του σχολείου μας διοργάνωσαν μια εντυπωσιακή γιορτή στο αμφιθέατρο του σχολείου μας.

Η γιορτή, που πραγματοποιήθηκε με την καθοδήγηση των δασκάλων τους, ταξίδεψε τους παρευρισκόμενους σε ένα νοερό ταξίδι στην ιστορική μνήμη του έθνους μας.

Στο Πλανητάριο

Εκπαιδευτική επίσκεψη της ΣΤ΄ Τάξης στο Πλανητάριο Θεσσαλονίκης

Την Τετάρτη 20 Μαρτίου 2024, οι μαθητές της ΣΤ΄ Τάξης του σχολείου μας πραγματοποίησαν μια εκπαιδευτική επίσκεψη στο Πλανητάριο του ΝΟΗΣΙΣ.

Στο Κοσμοθέατρο, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν την ταινία «Τα θαύματα της Μηχανικής» σε 3D. Η ταινία τους ταξίδεψε στον συναρπαστικό κόσμο της μηχανικής, παρουσιάζοντας με εντυπωσιακό τρόπο

Τσικνοπέμπτη

Την Τσικνοπέμπτη, 7 Μαρτίου, οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας γιόρτασαν με κέφι και χαρά τις Απόκριες!

Με πρωτοβουλία του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, πραγματοποιήθηκε μια αποκριάτικη γιορτή με:

Τσίκνα: Ψήθηκαν λαχταριστά σουβλάκια και άλλα εδέσματα σε μια ζεστή ατμόσφαιρα, γεμίζοντας το σχολείο με μυρωδιές και χαρούμενα πειράγματα.

Μεταμφιέσεις: Μαθητές και δάσκαλοι/λες ντύθηκαν με πρωτότυπες και