Monthly Archives: Οκτώβριος 2016

«ΟΧΙ» 1940-1944 : Ένα χρονικό (Πόλεμος, Κατοχή-Αντίσταση, Απελευθέρωση)

imagesΗ γιορτή για το ΟΧΙ της  28η Οκτωβρίου 1940 θα εορταστεί το πρώτο δίωρο της Πέμπτης 27-10-2016 ( Θα σχολάσουμε στις 10.00πμ.) Το Ολοήμερο τμήμα  σύμφωνα με την νομοθεσία δεν λειτουργεί. Παρακαλούμε να φροντίστε για την ασφαλή αποχώρηση των μικρών μαθητών/τριών που συνοδεύονται.

Η ανθρωπότητα γλίτωσε τότε από το τρομακτικό όραμα της «Νέας Τάξης Πραγμάτων». Ο πόλεμος και

ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΠΕΤΕΙΟΥ 28ης ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 1940

Αρ.Πρωτ.173911/ΓΔ4/18-10-2016/ΥΠΠΕΘ
ΓΕΝΙΚΗ Δ/ΝΣΗ ΣΠΟΥΔΩΝ
Π/ΘΜΙΑΣ ΚΑΙ Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ
—–

ΘΕΜΑ: «Εθνική Επέτειος 28ης Οκτωβρίου »

Ενόψει της εθνικής επετείου της 28ης Οκτωβρίου, σας γνωρίζουμε ότι σύμφωνα με τα Π.Δ. 200/1998 και 201/1998 (Α΄161), το Π.Δ. 104/1979 (Α΄23), καθώς και το Π.Δ. 56/2016 (Α΄91), η 28η Οκτωβρίου είναι αργία για όλες τις σχολικές μονάδες Πρωτοβάθμιας

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΩΝ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΜΕ ΓΟΝΕΙΣ

ΑΓΑΠΗΤΟΙ  ΓΟΝΕΙΣ   σας ενημερώνουμε ότι:

1)  «Σύμφωνα με τη με αριθμ, 2368/Γ2/9-1-2007 Εγκύκλιο του Υ.ΠΠΕ.Θ, οι θύρες εισόδου-εξόδου στο χώρο του σχολείου παραμένουν κλειστές καθ? όλη τη διάρκεια λειτουργίας του σχολείου.  Οι γονείς εισέρχονται στο σχολείο κατά τις προγραμματισμένες ώρες συναντήσεων με τους δασκάλους των τάξεων και μετά από άδεια του Διευθυντή του σχολείου».

16-10-2015 Απελευθέρωση της Βέροιας

…….Από βραδύς είχαν φτάσει τα μαντάτα στη Βέροια. Όπου να ?ναι μπαίνει ο ελληνικός στρατός στην πόλη ελευθερωτής και νικηφόρος. Έλληνες και Τούρκοι σε μεγάλη αναστάτωση, διλήμματα, φόβος και προσμονή.
Τούρκοι φορτώνουν την πραμάτεια τους και προσπαθούν να φύγουν. Ο Σιδηροδρομικός Σταθμός γεμίζει από απελπισμένους ανθρώπους που αφήνουν τα σπίτια όπου γεννήθηκαν και παίρνουν τους δρόμους

3η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Την Δευτέρα 3/10/2016 ήταν η 3η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού  με θέμα «Νοιώσε τη  χαρά  της  άθλησης  χωρίς το άγχος της  νίκης και το φόβο της αποτυχίας: Αθλητισμός- Δικαίωμα για όλους».Δείτε τις  δράσεις μας στο παρακάτω βιντεο που ετοίμασε ο συναδελφος Κώστας Γκαλίτσιος, χρησιμοποιώντας και το κεντρικό σύνθημα της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας αθλητισμού «Be active»

Μνημόνιο ενεργειών σε περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης 2016-2017