Monthly Archives: Ιανουάριος 2024

Στο Ολυμπιακό Μουσείο

Επίσκεψη στο Ολυμπιακό Μουσείο Θεσσαλονίκης

Στις 16 Ιανουαρίου, οι μαθητές/τριές της Δ΄ Τάξης του σχολείου μας πραγματοποίησαν μια εκπαιδευτική εκδρομή στο Ολυμπιακό Μουσείο Θεσσαλονίκης.

Στο μουσείο, οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν την πλούσια αθλητική ιστορία της Ελλάδας και του κόσμου, μέσα από μια διαδραστική και βιωματική εμπειρία. Περιηγήθηκαν στις εκθέσεις, θαύμασαν τα εκθέματα και συμμετείχαν σε εκπαιδευτικά προγράμματα

Μέτρα προστασίας για τη μείωση μετάδοσης λοιμώξεων του αναπνευστικού

Σύμφωνα με τις από 04-01-2024 οδηγίες του Εθνικού Οργανισμού Δημόσιας Υγείας (ΕΟΔΥ), και προκειμένου να μειωθεί ο κίνδυνος μετάδοσης των λοιμώξεων του αναπνευστικού (λοιμώξεις από τον ιό SARS-CoV-2, γρίπη κ.α.) στο σχολικό περιβάλλον συστήνεται η τήρηση των ακόλουθων βασικών μέτρων από εκπαιδευτικούς, μαθητές και λοιπό προσωπικό των σχολικών μονάδων Α/βάθμιας και Β/βάθμιας Εκπαίδευσης:

Τακτικό πλύσιμο των χεριών

Όταν