Monthly Archives: Μάιος 2023

ΠΑΝΗΓΥΡΙ ΦΥΣΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ

Την Παρασκευή, 17/05/2023, οι μαθητές και οι μαθήτριες των Ε΄ και Στ΄ τάξεων συμμετείχαν στο «Πανηγύρι Επιστημών» το οποίο διοργάνωσε το 3ο Γυμνάσιο Βέροιας και το 1ο Γυμνάσιο Αλεξάνδρειας και πραγματοποιήθηκε στο Πάρκο Εληάς. Τα παιδιά παρακολούθησαν πειράματα Φυσικής και Χημείας, βγήκαν αναμνηστικές φωτογραφίες, έφαγαν μαλλί της γριάς, συνδυάζοντας «πανηγυρικά» τη μάθηση με τη διασκέδαση.

Β΄ τάξη: Φτιάχνω μόνος/η μου το πρώτο μου βιβλίο Αγγλικών

Με τα παιδιά της Β΄ τάξης του σχολείου μας, συγκεντρώσαμε όλο το υλικό που δουλέψαμε από την αρχή της χρονιάς και φτιάξαμε το δικό μας πρώτο βιβλίο Αγγλικών της Β΄ τάξης. Το βιβλίο μας έχει την Αγγλική αλφάβητο, όπου τα παιδιά έγραφαν το κάθε γράμμα και μια λέξη με αυτό.

Επίσης τους αριθμούς, τα συναισθήματα, τα χρώματα, τα ζώα της

Continue reading

«Τα γουρουνάκια κουμπαράδες» : Παρακολούθηση θεατρικής παράστασης στον Χώρο Τεχνών

Την Τετάρτη, 10 Μάϊου 2023, όλες οι τάξεις του σχολείου μας παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση  «ΤΑ ΓΟΥΡΟΥΝΑΚΙΑ ΚΟΥΜΠΑΡΑΔΕΣ», του Ευγένιου Τριβιζά, στον Χώρο Τεχνών Δήμου Βέροιας. Την παράσταση επιμελήθηκε και παρουσίασε η θεατρική ομάδα του Συλλόγου Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ημαθίας.

Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν με την παράσταση, την πλοκή του έργου, τα περίτεχνα κοστούμια, τα ευφάνταστα σκηνικά

Λειτουργία σχολικών μονάδων

ΕΞΕ - 52055 - 2023 - Λειτουργία σχολικών μονάδων

Γνωριμία με το άθλημα της χειροσφαίρισης

Την Παρασκευή 5-5-2023 επισκέφτηκε το σχολείο μας κλιμάκιο γυμναστών handball για να γνωρίσουν καλύτερα τα παιδιά το άθλημα της χειροσφαίρισης. Τα παιδιά απόλαυσαν με μεγάλη χαρά το παιχνίδι!

Ξενάγηση στην Έκθεση Θεατρικού Βεστιαρίου του Δ.Σ. Κουλούρας

Την Παρασκευή 05/05/2023 οι μαθητές και οι μαθήτριες των Ε2 και Στ2 τάξεων επισκέφτηκαν την Αντωνειάδειο Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών και ξεναγήθηκαν στην Έκθεση Θεατρικού Βεστιαρίου, που διοργάνωσε το Δημοτικό Σχολείο Κουλούρας.  Τα παιδιά ντύθηκαν ήρωες των παραμυθιών
και της Λογοτεχνίας και συμμετείχαν σε  ένα εργαστήρι δημιουργίας καπέλων με ανακυκλώσιμα, επαναχρησιμοποιούμενα ή άχρηστα

Continue reading

Ολοκληρώθηκαν τα απογευματινά μαθήματα Εικαστικών στο σχολείο μας

Ολοκληρώθηκαν πριν από λίγες μέρες τα μαθήματα του Εργαστηρίου Εικαστικών, τα οποία ξεκίνησαν την Πέμπτη 23 Φεβρουαρίου και γίνονταν κάθε Πέμπτη από τις 2:00 – 3:30. Το Εργαστήριο έρχεται και συμπληρώνει την σχολική διδασκαλία και συμπράττει για να την αναδείξει.

Υπό την καθοδήγηση του εκπαιδευτικού των Εικαστικών του σχολείου μας  Γιώργου Καραμανίδη, τα παιδιά: