Monthly Archives: Μάιος 2021

Μία μελισσοκόμος στο σχολείο μας

All-focus

Την Παρασκευή, 21/5/2021 επισκέφτηκε το σχολείο μας η κ. Στέλλα Καρανικόλα και έκανε μια παρουσίαση στα παιδιά των τάξεων Α1, Α2 & Δ2 με θέμα τη ζωή και το έργο της μέλισσας.

Οι μαθητές/τριες ενημερώθηκαν αρχικά για την άριστα οργανωμένη κοινωνία των μελισσών, τους κανόνες  και τις αρχές που τη

Αν δε ζητήσεις, δε θα πάρεις!

Πριν από δύο μήνες, στα πλαίσια του μαθήματος της Μελέτης της Β΄τάξης Δημοτικού, στείλαμε ένα γράμμα στον Δήμαρχο Βέροιας κ. Βοργιατζίδη Κων/νο, στο οποίο ανάμεσα σε άλλα ζητούσαμε παγκάκια για την αυλή μας. Ο κ. Δήμαρχος ανταποκρίθηκε στο αίτημά μας και την περασμένη Δευτέρα στις 17/5,τα παγκάκια τοποθετήθηκαν στην αυλή μας. Έτσι τώρα μπορούμε να καθόμαστε στη δροσιά του μοναδικού

Ενημέρωση για τον διαγνωστικό έλεγχο νόσησης

Σας ενημερώνουμε ότι από τη Δευτέρα 10 Μαΐου και έως το τέλος της χρονιάς ο διαγνωστικός έλεγχος νόσησης διενεργείται μία (1) φορά την εβδομάδα για τους/τις μαθητές/τριες, τους/τις εκπαιδευτικούς και το βοηθητικό προσωπικό του σχολείου πριν από τη Δευτέρα και είκοσι τέσσερις (24) ώρες πριν από την προσέλευση στην σχολική μονάδα.

«Βασικά Μέτρα και Αρχές Προστασίας κατά την Επιστροφή στο Σχολικό Περιβάλλον την περίοδο του covid-19»

Το  Εργαστήριο Ψυχολογίας, Παιδαγωγικών Ερευνών και Μέσων στην Εκπαίδευση του ΠΤΔΕ του Πανεπιστημίου Αιγαίου και η  Ερευνητική Ομάδα mediapedagogy

διοργανώνουν

Δωρεάν Επιμορφωτική  Διαδικτυακή Διάλεξη

με θέμα

Με ομιλητή τον κ. Σωτήρη Φούζα, Παιδοπνευμονολόγο – Παιδίατρο, Επίκουρο Καθηγητή του Τμήματος Ιατρικής του

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ-ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ για τη διεξαγωγή δωρεάν rapid tests

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,

σας ενημερώνουμε ότι προκειμένου να διευκολυνθείτε σε περίπτωση που για οποιοδήποτε λόγο δεν πραγματοποιήθηκαν τα self tests  στους μαθητές/τριες, οι Κινητές Ομάδες Υγείας (ΚΟΜΥ) του Εθνικού Οργανισμού Δημόσιας Υγείας (ΕΟΔΥ) πραγματοποιούν δωρεάν rapid test για όλους τους πολίτες.

Το πρόγραμμα και τα σημεία πραγματοποίησης των ελέγχων μπορείτε να τα αναζητήσετε στην ηλεκτρονική διεύθυνση:

Ενδεικτικά, για

Σχολικά γεύματα

Σας ενημερώνουμε ότι με την επαναλειτουργία των σχολείων στις 10 Μαΐου θα ξεκινήσουν και τα σχολικά γεύματα.

Ενημέρωση για την εφαρμογή του υποχρεωτικού μέτρου του διαγνωστικού ελέγχου νόσησης (δωρεάν αυτοδιαγνωστικός έλεγχος) από τον κορωνοϊό COVID – 19

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες, αγαπητά μας παιδιά

Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά σε όλους με υγεία και δύναμη!

Ενόψει της δια ζώσης λειτουργίας των σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης (νηπιαγωγείων, δημοτικών και ολοήμερων σχολείων), σας ενημερώνουμε για τα εξής:

Ο διαγνωστικός έλεγχος νόσησης από τον κορωνοϊό COVID-19, μέσω δωρεάν αυτοδιαγνωστικής δοκιμασίας ελέγχου είναι υποχρεωτικός για τους/τις μαθητές/τριες, τους/τις εκπαιδευτικούς, τα μέλη  Ειδικού