Monthly Archives: Απρίλιος 2016

Surprise!

Cliquez sur l’image et joyeuses P?ques!

P?ques - correspondance

Εκπαιδευτική εκδρομή στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας-Λαογραφικό Κοζάνης

Πραγματοποιήθηκε την Τρίτη (19/4) η εκδρομή των τμημάτων Ε΄και Στ΄, στο Ιστορικό-Λαογραφικό Μουσείο της Κοζάνης .Η εκδρομή μας ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις γιατί και ο καιρός ήταν φανταστικός.Μετά από σύντομο βίντεο-ξενάγηση, παιδιά και εκπαιδευτικοί ξεναγηθήκαμε στους χώρους του Μουσείου . Από την πρώτη στιγμή ενθουσιαστήκαμε από τα εκθέματα Το Ιστορικό-Λαογραφικό και Φυσικής Ιστορίας Μουσείο ανήκει στην

18 Απριλίου Παγκόσμια Ημέρα Πολιτιστικής Κληρονομιάς

Η πολιτιστική μας κληρονομιά είναι η ταυτότητα και η συνέχεια μας

Η 18η Απριλίου κάθε χρόνου έχει ορισθεί από την UNESCO και το Διεθνές Συμβούλιο Μνημείων και Τοποθεσιών (ΙCOMOS) ως Παγκόσμια Ημέρα Μνημείων και Τοποθεσιών (International Day  for Monuments and Sites). Η πρόταση έγινε στις 18 Απριλίου του 1982, κατά τη διάρκεια ενός συμποσίου του ICOMOS στην Τυνησία και

Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου – Α΄τάξη

Η συγγραφέας Ελισάβετ Τάρη επισκέφτηκε την Παρασκευή 8 Απριλίου 2016 το 16ο Νηπιαγωγείο Βέροιας, στο πλαίσιο δραστηριοτήτων του σχολείου για την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου, αλλά και στο πλαίσιο της ομαλής μετάβασης από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό, αφού τα παιδιά του Νηπιαγωγείου συνεργάστηκαν με την Α? Τάξη του 16ου Δημοτικού Σχολείου.

Η κυρία Ελισάβετ άκουσε τις ερωτήσεις τους και έλυσε

Κυκλοφοριακή αγωγή – Β΄τάξη

Πες το μου και θα το ξεχάσω.

Δείξτο μου και μπορεί να το θυμηθώ.

Βάλε με να το κάνω και θα το καταλάβω!

Οι μικροί μας μαθητές και μαθήτριες διδάχτηκαν το σεβασμό στη ζωή μέσω της ευαισθητοποίησής τους σε θέματα οδικής ασφάλειας. Οδήγησαν αυτοκίνητα σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο, σε μια διαδρομή με φωτεινούς σηματοδότες, διάβαση τρένου

Εξερευνούμε τη γερμανική και γαλλική γωνιά της Βιβλιοθήκης

PeintureΜε αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου (2 Απριλίου), τα τμήματα γερμανικής και γαλλικής γλώσσας της ΣΤ΄  τάξης επισκέφθηκαν τη Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Βέροιας με σκοπό να εξερευνήσουν τη γερμανική και γαλλική γωνιά της Βιβλιοθήκης.

Προηγήθηκε σχετικό μάθημα εξοικείωσης με το «λεξιλόγιο της βιβλιοθήκης», τα είδη των βιβλίων και έγινε σύντομη αναφορά σε Γάλλους και Γερμανούς συγγραφείς.

Εναέρια διανομή εμβολίων λύσσας (04/04/2016)

Σας ενημερώνουμε ότι στο πλαίσιο της υλοποίησης του προγράμματος της «εναέριας ρίψης – διανομής εμβολίων-δολωμάτων κατά της λύσσας, για την από του στόματος ανοσοποίηση των άγριων ζώων,  για το έτος 2016» στις 04/04/2016, θα πραγματοποιηθούν ρίψεις εμβολίων ? δολωμάτων στην Π.Ε. Ημαθίας.

Οι πτήσεις θα ξεκινούν με την ανατολή του ήλιου (γύρω στις 8.00 το πρωί)