Πρόσβαση Hμαθίας: Εκπαίδευση δασκάλων & νηπιαγωγών σε πρόγραμμα σεξουαλικής αγωγής

Στις 7 & 8 Νοέμβρη 2022 πραγματοποιήθηκε από το Κέντρο Πρόληψης Ημαθίας «Πρόσβαση» δια ζώσης εκπαίδευση σε ομάδα εκπαιδευτικών στο υλικό σεξουαλικής αγωγής «Παίζω με το Φρίξο και μαθαίνω για το σώμα μου και τις διαπροσωπικές σχέσεις», στο οποίο συμμετείχαν και εκπαιδευτικοί του σχολείου μας.

Στόχος της εφαρμογής του προγράμματος στη σχολική κοινότητα είναι η σεξουαλική υγεία των παιδιών και η πρόληψη της κακοποίησης τους. Μέσα από κατάλληλες για την ηλικία τους δραστηριότητες τα παιδιά προετοιμάζονται με γνώσεις, δεξιότητες, στάσεις και αξίες που θα τα ενδυναμώσουν έτσι ώστε να ενισχυθεί η υγεία, ευημερία και αξιοπρέπειά τους, να αναπτύξουν στο μέλλον σχέσεις με βάση το σεβασμό, να αντιληφθούν, να γνωρίζουν και να προστατεύουν τα δικαιώματά τους σε όλη τους τη ζωή.