Monthly Archives: Ιούνιος 2023

ΓΙΟΡΤΗ ΛΗΞΗΣ 2023

Την Τετάρτη 14 Ιουνίου, στις 9:00 στο Φιλίππειο Γυμναστήριο πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία και σε κλίμα συγκίνησης η γιορτή λήξης του 16ου Δ.Σ. Βέροιας.

Την επιμέλεια της γιορτής είχαν οι γυμνάστριες Αθανασία Μπλαχάβα και Βασιλική Βελιάδου. Τον ήχο επιμελήθηκε ο μουσικός του σχολείου μας Κωνσταντίνος Κυρατζόπουλος και την εκφώνηση του προγράμματος έκανε η δασκάλα της Ε2 τάξης Περιστέρα Κάτανα.

Οι

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΤΗΝ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗ ΓΙΟΡΤΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ

Σας  προσκαλούμε  στην καλοκαιρινή  γιορτή

του  σχολείου μας,

η  οποία θα πραγματοποιηθεί  την  Τετάρτη  14 Ιουνίου 2023

και ώρα 9:00 π.μ. στο Φιλίππειο  Κλειστό  Γυμναστήριο.

Κάθε τάξη μια ευχή και ένας χορός !

Αποχαιρετισμός της  ΣΤ΄ τάξης !

Η Δ/νση και ο Σύλλογος Διδασκόντων του 16ου Δ.Σ. Βέροιας.

»Beauty and the Beast»: Παρουσίαση αγγλικού έργου από τις Δ1 & Δ2 τάξεις

Την Παρασκευή 9 Ιουνίου, τα παιδιά της Δ’1 και Δ’2 τάξης παρουσίασαν στους γονείς και στους μαθητές/τριες το αγγλικό έργο »Beauty and the Beast» στο αμφιθέατρο του σχολείου. Την επιμέλεια της πολύ ωραίας αυτής δράσης είχε η καθηγήτρια των Αγγλικών, κ. Δόξα Σκεντερίδου

ΑΓΩΝΕΣ ΣΤΙΒΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΒΕΡΟΙΑΣ

Την Τρίτη 6 Ιουνίου 2023, το σχολείο μας συμμετείχε στους Αγώνες Στίβου Δημοτικών Σχολείων Βέροιας που έγιναν στο ΕΑΚ.  Οι μαθητές/τριές μας διακρίθηκαν στην 3η θέση στο μπαλάκι κοριτσιών και στα 50μ. κοριτσιών. Όλοι οι μαθητές και οι μαθήτριες που συμμετείχαν στους αγώνες τα πήγαν πολύ καλά και συναγωνίστηκαν με αθλητικό πνεύμα

Continue reading

«Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΠΕΡΙΠΑΤΟΣ ΤΗΣ ΑΛΚΗΣ ΖΕΗ» : ΕΚΔΗΛΩΣΗ-ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΤΩΝ ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΒΕΡΟΙΑΣ ΣΤΗΝ ΑΛΚΗ ΖΕΗ

Την Πέμπτη 1 Ιουνίου 2023, το σχολείο μας συμμετείχε στην εκδήλωση-αφιέρωμα για τα 100  χρόνια από τη γέννηση της Άλκης Ζέη που πραγματοποιήθηκε στη Στέγη Γραμμάτων, στις 9:00 με τη συμμετοχή πολλών σχολείων της πόλης μας.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες των Γ2 & Δ1 τάξεων με τις δασκάλες τους εκπροσώπησαν το

Ημερήσια εκδρομή στον «Πράσινο Κήπο» στην Αλεξάνδρεια

Την Τετάρτη 24/05/23 πραγματοποιήθηκε η ημερήσια εκδρομή του σχολείου μας στον «Πράσινο Κήπο» στην Αλεξάνδρεια. Τα παιδιά διασκέδασαν, έπαιξαν στον παιδότοπο και στα γήπεδα, είδαν τα ζωάκια, απόλαυσαν τη δροσιά των δέντρων και πέρασαν πολύ πολύ όμορφα!