Monthly Archives: Μάρτιος 2023

ΕΞΑΡΤΗΣΕΙΣ – Ο ρόλος της οικογένειας

Εσπερίδα με θέμα: Σχολικός εκφοβισμός-Συνεργασία σχολείου οικογένειας-Τρόποι πρόληψης και παρέμβασης

Την Πέμπτη, 23 Μαρτίου πραγματοποιήθηκε με επιτυχία  στο Αμφιθέατρο του σχολείου μας εσπερίδα με θέμα:   Σχολικός εκφοβισμός-Συνεργασία σχολείου οικογένειας-Τρόποι πρόληψης και παρέμβασης, με ομιλητή τον ψυχολόγο, κ. Βασίλειο Βερτουδάκη.

Η δράση απευθυνόταν στους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών/τριών μας και διοργανώθηκε με τη σύμπραξη πέντε σχολείων: του 16ου, του 2ου, του 12ου, του Δ.Σ. Κουλούρας και του

Παρακολούθηση θεατρικής παράστασης: «Ο Υψηλάντης» από τις Ε΄ & Στ τάξεις

Την Πέμπτη 23 Μαρτίου, στις 11:00 π.μ. οι τάξεις Ε΄ και Στ΄ παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση «Ο Υψηλάντης,» την οποία διοργάνωσε η Χριστιανική Ένωση Βέροιας και πραγματοποιήθηκε στο κτίριο της Χριστιανικής Ένωσης Βέροιας.

Επιμορφωτικό σεμινάριο για εκπαιδευτικούς και Β.Π. από τον ψυχολόγο του σχολείου μας

Την Παρασκευή, 17 Μαρτίου 2023 πραγματοποιήθηκε στο Αμφιθέατρο του σχολείου μας επιμορφωτικό σεμινάριο για τους εκπαιδευτικούς  και το βοηθητικό προσωπικό, από τον ψυχολόγο του σχολείου μας, κ. Βασίλειο Βερτουδάκη, με θέμα: «Ψυχική Υγεία και Διαχείριση Θυμού εντός του σχολικού περιβάλλοντος.»

Μέσα από το σεμινάριο οι εκπαιδευτικοί είχαν την ευκαιρία να αποκτήσουν τα εργαλεία που χρειάζονται για

Continue reading

EΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗ ΕΣΠΕΡΙΔΑ: Σχολικός εκφοβισμός: συνεργασία σχολείου – οικογένειας. Τρόποι πρόληψης και παρέμβασης»

Την Πέμπτη, 23 Μαρτίου 2023, στις 7:οο μ.μ. στο Αμφιθέατρο του σχολείου μας θα πραγματοποιηθεί ενημερωτική εσπερίδα για γονείς και εκπαιδευτικούς, με θέμα:

«Σχολικός εκφοβισμός: συνεργασία σχολείου και οικογένειας. Τρόποι πρόληψης και παρέμβασης»

Αφίσα_23032023 (2)

Ειδική πρόσκληση (2η) για την κάλυψη λειτουργικών κενών θέσεων μελών ΕΕΠ-ΕΒΠ στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση (άρθρο 86 του ν. 4547/2018

ΕΕΠΕΒΠ_Ειδική πρόσκληση_99Λ646ΜΤΛΗ-ΔΞΘ

ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΛΑΟΓΡΑΦΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΚΟΖΑΝΗΣ

Την Πέμπτη 9 Μαρτίου 2023, οι Α, Β, Γ1, Δ, Ε & ΣΤ2 τάξεις του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Ιστορικό – Λαογραφικό και Φυσικής Ιστορίας Μουσείο Κοζάνης.

Λίγα λόγια για το Μουσείο

Το Μουσείο εγκαινιάστηκε επίσημα στις 10 Οκτωβρίου του 1987.

Στο υπόγειο εκτίθενται οι συλλογές του τμήματος Φυσικής Ιστορίας,