Monthly Archives: Μάρτιος 2017

Διαδικτυακή συνάντηση με την «κ Σιντορέ»

Την Τετάρτη 29/03/2017 πραγματοποιήθηκε η προγραμματισμένη διαδικτυακή συνάντηση με τη συγγραφέα του βιβλίου «Η κυρία Σιντορέ και η μουσική ορθογραφία», κα Μαρία Καρυωτάκη.Οι μαθητές και μαθήτριες της Α΄ τάξης του σχολείου μας με τις δασκάλες τους Μηνασίδου Φωτεινή και Τάντση Μαρτίνα είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν από «κοντά» την κυρία Σιντορέ. Aυτή την  ξεχωριστή δασκάλα, που γυρνάει όλη την

Σχολική Γιορτή – Παρασκευή 24 Μαρτίου

Ανακοίνωση

Την Παρασκευή 24/3/2017, θα πραγματοποιηθούν εκδηλώσεις για τον εορτασμό της Εθνικής Εορτής της 25ης Μαρτίου . Με απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων οι μαθητές θα προσέλθουν στις 8.30πμ  και θα σχολάσουν στις 10.00πμ. Με την λήξη της γιορτής οι μαθητές θα αποχωρήσουν. Το ολοήμερο δε θα λειτουργήσει.

Παρακαλούνται οι γονείς και κηδεμόνες των μικρών μας μαθητών να φροντίσουν

ΑΣΚΗΣΗ ΕΤΟΙΜΟΤΗΤΑΣ ΕΚΤΑΚΤΟΥ ΑΝΑΓΚΗΣ- ΤΕΤΑΡΤΗ 22-3-2017

Aπόλυτα επιτυχής χαρακτηρίστηκε η άσκηση ετοιμότητας πυρόσβεσης ? διάσωσης που πραγματοποιήθηκε σήμερα Τετάρτη 22 Μαρτίου  το πρωί στο σχολείο μας από την Πυροσβεστική Βέροιας και το τμήμα Πολιτικής Προστασίας της Περιφέρειας Κ. Μακεδονίας με τη συμμετοχή όλων των φορέων, μαθητών και εκπαιδευτικών.

Το σενάριο της άσκησης  ήταν η κατάσβεση της πυρκαγιάς, η οποία είχε δημιουργηθεί εξαιτίας του φαινομένου

21 Μαρτίου: Διεθνής Ημέρα για την εξάλειψη των φυλετικών διακρίσεων

«Κανείς δεν γεννιέται, μισώντας κάποιον για το χρώμα του δέρματος, την καταγωγή ή τη θρησκεία του.
Οι άνθρωποι πρέπει να μάθουν να μισούν κι αν μπορούν να διδαχθούν το μίσος,
μπορούν να διδαχθούν και την αγάπη, γιατί η αγάπη έρχεται πιο φυσικά στην ανθρώπινη καρδιά, παρά το αντίθετο»

Η Παγκόσμια Ημέρα για την Εξάλειψη των Φυλετικών Διακρίσεων εορτάζεται

Ενημέρωση για άσκηση ετοιμότητας μετά από σεισμό

Αγαπητοί γονείς,

σας ενημερώνουμε ότι την Τετάρτη 22/3/2017 θα πραγματοποιηθεί άσκηση ετοιμότητας πυρόσβεσης και διάσωσης από την Πυροσβεστική Υπηρεσία Βέροιας και την ΕΜΑΚ με τη συμμετοχή των μαθητών και εκπαιδευτικών του σχολείου μας.Η άσκηση μετά την εκκένωση κτιρίου μετά από σεισμό, περιλαμβάνει από τις ειδικές δυνάμεις : εντοπισμό αγνοουμένων με τη βοήθεια ειδικά εκπαιδευμένου σκύλου ? ανιχνευτή και τον απεγκλωβισμό,

EΛΕΓΧΟΙ Β΄ ΤΡΙΜΗΝΟΥ

Σας ενημερώνουμε ότι οι έλεγχοι προόδου B΄ τριμήνου, θα δοθούν

την Δευτέρα 13-3-2017 στις 13.15πμ.

Υπενθυμίζουμε ότι οι Α΄ και Β΄ τάξεις  δεν παραλαμβάνουν ελέγχους αλλά γίνεται προφορική ενημέρωση

Το ολοήμερο θα λειτουργήσει κανονικά.

Όσοι  γονείς θελήσουν να παραλάβουντα παιδιά νωρίτερα, θα ενημερώνουν τον κ Πανανόπουλο

Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας (8 Μαρτίου)

Για να διαβάσετε το σχετικό άρθρο, κάντε κλικ στην εικόνα:

8 mars

Πηγή: tetradiogallikon.weebly.com

Διασχολική αλληλογραφία

Οι μαθητές της Β΄ τάξης του Δημοτικού Σχολείου Λουτρού αποφάσισαν, στις αρχές Μαρτίου, να επικοινωνήσουν με τα παιδιά της ίδιας τάξης  του  σχολείου μας. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να δημιουργήσει μια ευχάριστη νότα δημιουργίας στην τάξη καθώς  με τη βοήθεια του δασκάλου τους απάντησαν με ιδιαίτερη χαρά. Δείτε φωτο από τη δράση ..