Monthly Archives: Φεβρουάριος 2021

Εγγραφές μαθητών/τριών στα Δημοτικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2021-2022

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,

σας ενημερώνουμε ότι για την εγγραφή των μαθητών/τριών που φοιτούν για πρώτη φορά στην Α’ Τάξη του δημοτικού σχολείου εφαρμόζεται η ακόλουθη διαδικασία: α) από την 1η έως τις 20 Μαρτίου του προηγούμενου της εγγραφής σχολικού έτους οι γονείς/κηδεμόνες υποβάλλουν σχετικές αιτήσεις-υπεύθυνες δηλώσεις εγγραφής στο δημοτικό σχολείο που ανήκουν σύμφωνα με τα όρια της σχολικής περιφέρειας, προσκομίζοντας:

Πρόσκληση σε Διαδικτυακή Εκδήλωση με θέμα: «Ζήσε χωρίς Εκφοβισμό»

Με αφορμή την 6η Μαρτίου, την Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού, η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας σε συνεργασία με το ΚΜΟΠ – Κέντρο Κοινωνικής Δράσης και Καινοτομίας, διοργανώνουν διαδικτυακή εκδήλωση με θέμα:  «Ζήσε χωρίς Εκφοβισμό»,

που θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 05‐03‐2021 και ώρα 18:00 μ.μ.

Στόχος της εκδήλωσης είναι η

Ανοιχτό το σχολείο την Παρασκευή, 18/2

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,

σας ενημερώνουμε ότι αύριο, Πέμπτη, το σχολείο μας θα λειτουργήσει κανονικά.

Κλειστά τα σχολεία στις 15 & 16/2 λόγω χιονόπτωσης

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες σας ενημερώνουμε ότι τη Δευτέρα 15/2 και την Τρίτη 16/2 τα σχολεία θα παραμείνουν κλειστά, λόγω της χιονόπτωσης και του παγετού που επικρατεί στην περιοχή μας. Τα μαθήματα θα γίνουν εξ΄αποστάσεως, μέσω webex, από τις 2:10 μ.μ. έως τις 5:20μ.μ. To ωρολόγιο πρόγραμμα θα εφαρμοστεί κανονικά, εκτός από την τελευταία ώρα που δε θα γίνει.

Διαδικτυακό σεμινάριο: «Ασφαλής χρήση στο Διαδίκτυο για γονείς και εκπαιδευτικούς τον καιρό της πανδημίας»

Το σεμινάριο θα διεξαχθεί την Παρασκευή 12 Φεβρουαρίου 2021. Ώρα έναρξης: 17:00, στο σύνδεσμο: https://cutt.ly/fi5gkQ3

Διευκρινίσεις για τη δικαιολόγηση των απουσιών μαθητών/τριών που συνοικούν με άτομα που πάσχουν από σοβαρό/ά υποκείμενο/α νοσήματα

ATT00004