Monthly Archives: Μάρτιος 2021

Διαδικτυακή εκδήλωση για την Παγκόσμια ημέρα Παιδικού Βιβλίου

Η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ημαθίας και η Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη της Βέροιας διοργανώνουν την Παρασκευή 2 Απριλίου 2021, στις 7 το απόγευμα,  διαδικτυακή συνάντηση με τις συγγραφείς Μαρία Πανάγια και Κατερίνα Παπαποστόλου με αφορμή τον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου.

Η  Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου γιορτάζεται κάθε χρόνο σε όλο τον κόσμο, από το 1966 μέχρι

ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΗΜΕΡΙΔΑ ΣΕΙΣΜΙΚΗΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΗΜΕΡΙΔΑ ΣΕΙΣΜΙΚΗΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ- Ε Ε Σ ΦΛΩΡΙΝΑΣ - Π Σ Ε Α Υ

Έλεγχοι προόδου Β’ τριμήνου

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,

σας ενημερώνουμε ότι η ημέρα παράδοσης της βαθμολογίας είναι η Πέμπτη, 18-3-2021. Οι έλεγχοι προόδου του Β΄τριμήνου θα αποσταλούν στην ηλεκτρονική σας αλληλογραφία. Για όσους δεν παραλάβουν τη βαθμολογία του παιδιού τους, παρακαλώ να επικοινωνήσετε με τη σχολική μονάδα.

Λαμβάνοντας υπόψη τις ιδιαίτερες συνθήκες και δυσκολίες επικοινωνίας, όσοι γονείς επιθυμούν να ενημερωθούν για την πρόοδο και αγωγή του

Κλειστά τα σχολεία από τις 16 έως τις 29 Μαρτίου – Υλοποίηση τηλεκπαίδευσης

Young female distance teacher having video conference call with pupil using webcam. Online education and e-learning concept. Home quarantine distance learning and working from home.

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,

σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με την εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας και μετά την ανακοίνωση των νέων μέτρων για την αντιμετώπιση των συνεπειών του κινδύνου διασποράς του κορωνοϊού COVID-19, οι

Αφιέρωμα στον Διονύσιο Σολωμό – Μικρό θεατρικό: «Η γυναίκα της Ζάκυνθος»

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Στ1 , στα πλαίσια του μαθήματος της Ιστορίας έκαναν ένα αφιέρωμα στον εθνικό μας ποιητή Διονύσιο Σολωμό και στην Έξοδο του Μεσολογγίου.  Στη συνέχεια έπαιξαν ένα μικρό θεατρικό με τίτλο » Η γυναίκα της Ζάκυνθος,» το οποίο την Παρασκευή, 12 Μαρτίου παρουσίασαν στη δ/ντρια.

Διαδικτυακή εκδήλωση για τα 200 χρόνια από την Επανάσταση του 1821

Η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Κιλκίς υπό την αιγίδα της Περιφερειακής Δ/νσης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας και τη στήριξη του Δήμου Κιλκίς και Δήμου Παιονίας διοργανώνει διαδικτυακές εκδηλώσεις για τα 200 χρόνια από την Επανάσταση του 1821. Οι εκδηλώσεις αυτές θα μεταδοθούν ζωντανά από το κανάλι ΥouΤube της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Κιλκίς.

Οι εκδηλώσεις αυτές απευθύνονται στους/στις μαθητές/τριες του

Δράσεις για την πανελλήνια ημέρα κατά του σχολικού εκφοβισμού

Με αφορμή την πανελλήνια ημέρα κατά του σχολικού εκφοβισμού, στις 6 Μαρτίου πραγματοποιήθηκαν σε όλες τις τάξεις ανάλογες δράσεις ευαισθητοποίησης των μαθητών/τριών. Έγιναν συζητήσεις, προβολή βίντεο, βιωματικά εργαστήρια, ένα μικρό θεατρικό, κ.ά., με στόχο την ενημέρωση, την ενδυνάμωση των μαθητών/τριών, την καλλιέργεια του αλληλοσεβασμού και της αποδοχής της διαφορετικότητας.

Στο Β2 τμήμα τα παιδιά έπαιξαν παιχνίδι ενεργοποίησης,

Φύτευση λουλουδιών από μαθητές και μαθήτριες στα παρτέρια της αυλής

All-focus

Τη Δευτέρα 8 Μαρτίου 2021 οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας υποδέχτηκαν την άνοιξη φυτεύοντας λουλούδια στα παρτέρια της αυλής. Κάθε παιδί φύτεψε το δικό του λουλούδι – πανσέ, γκαζάνια, καλέντουλα – και ανέλαβε να το φροντίζει. Ευχαριστούμε το τμήμα Πρασίνου Βέροιας που ανταποκρίθηκε άμεσα στο αίτημά μας για να γίνει ο χώρος του σχολείου μας πιο