Monthly Archives: Ιανουάριος 2023

30 Ιανουαρίου – Εορτή των Τριών Ιεραρχών

Τη Δευτέρα, 30 Ιανουαρίου, ημέρα εορτασμού των Τριών Ιεραρχών, πραγματοποιήθηκε εκκλησιασμός όλων των τάξεων του σχολείου μας στην Ιερά Μητρόπολη Βέροιας. Ο Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου μας φρόντισε να τελεστεί αρτοκλασία στον ναό.

Αντιπροσωπεία των παιδιών της έκτης τάξης – συνοδευόμενη από την εκπαιδευτικό του σχολείου μας κ. Δόξα Σκεντερίδου και αποτελούμενη από τον σημαιοφόρο και τους παραστάτες –

Χρήση Κινητών Τηλεφώνων και Ηλεκτρονικών Συσκευών στις σχολικές μονάδες

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,

Σας υπενθυμίζουμε ότι:

Σύμφωνα με την εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας με Αρ. Πρωτ.: Φ7/109171/08-09-2022 για το σχολικό έτος  2022-23, ισχύουν τα εξής:

1. Οι μαθητές/τριες δεν επιτρέπεται να έχουν στην κατοχή τους κινητά τηλέφωνα εντός του σχολικού χώρου.

2. Οι μαθητές/τριες δεν επιτρέπεται να έχουν στην κατοχή τους εκτός από κινητά τηλέφωνα

Continue reading

Eπιμορφωτικό σεμινάριο για τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας από την «Πρόσβαση»

Τη Δευτέρα και Τρίτη 23, 24 Ιανουαρίου οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας επισκεφτήκαμε τον φιλόξενο χώρο της Πρόσβασης και συμμετείχαμε σε επιμορφωτικό σεμινάριο στο εκπαιδευτικό υλικό «ΓΕΦΥΡΕΣ», το οποίο έχει δημιουργήσει το Κέντρο Πρόληψης Αμπελοκήπων, «Δίκτυο Άλφα» και διαπραγματεύεται θέματα διαχείρισης ομαλής ένταξης των παιδιών προσφύγων στο πλαίσιο του σχολείου.
Ευχαριστούμε θερμά την κ. Μπασιούρη Φανή, ψυχολόγο και

Επίσκεψη της Γ΄ τάξης στο Αρχαιολογικό Μουσείο της Βέροιας

Στις 13/01/2023 η Γ΄ τάξη επισκέφτηκε το Αρχαιολογικό Μουσείο. Αρχικά τα παιδιά παρατήρησαν τη Μέδουσα στην είσοδο του Μουσείου και δύο σαρκοφάγους που υπάρχουν στον εξωτερικό χώρο. Στη συνέχεια ξεναγήθηκαν στο Μουσείο, όπου άκουσαν τον μύθο της Μέδουσας και είδαν το γενεαλογικό της δέντρο. Στο τέλος δημιούργησαν το ολόγραμμα της Μέδουσας σε χαρτί και με πηλό έφτιαξε το καθένα το δικό του «γοργώνειο».

Εκπαιδευτική επίσκεψη της Δ΄ τάξης στο Αρχαιολογικό Μουσείο Βέροιας

Την  Παρασκευή 13 Ιανουαρίου τα δύο τμήματα της Δ΄ τάξης του σχολείου μας, με τις δασκάλες τους Κατερίνα Ζαφειρογιάννη και Ζωή Παντσή πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο της Βέροιας, όπου συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Μέδουσα.»