Monthly Archives: Απρίλιος 2023

Ομαλή μετάβαση από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο: Eπίσκεψη της Στ΄ τάξης στο 1ο Γυμνάσιο Βέροιας

Σήμερα Πέμπτη, 27 Απριλίου 2023, τα δύο τμήματα της Στ΄ τάξης με τους υπεύθυνους εκπαιδευτικούς Φώτη Πανανόπουλο και Αργυρώ Ταυρίδου επισκέφτηκαν το 1ο Γυμνάσιο Βέροιας, στα πλαίσια της ομαλής μετάβασης από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο. Εκεί με την καθοδήγηση της υποδιευθύντριας περιηγήθηκαν στους χώρους του σχολείου, έθεσαν τους προβληματισμούς και τα ερωτήματά τους σχετικά με τις διαφορές Δημοτικού-Γυμνασίου,

Πρόγραμμα Προληπτικής Ιατρικής στις Α & Β τάξεις

Την Τρίτη 25 Απριλίου 2023, στο πλαίσιο του προγράμματος Προληπτικής Ιατρικής για τους μαθητές της  Α/θμιας Εκπ/σης, οι μαθητές/τριες των Α΄ και Β΄ τάξεων της σχολικής μας μονάδας,  ενημερώθηκαν από τον οδοντίατρο κ. Καραθάνο Γεώργιο για τη στοματική υγιεινή, τη σωματική υγιεινή και τις σωστές διατροφικές συνήθειες. Ακολούθησε συζήτηση και οδοντιατρικός έλεγχος στους/στις μαθητές/τριες.

Το Πρόγραμμα

Continue reading

Ευχές για καλό Πάσχα και καλή Ανάσταση από τη Διεύθυνση, τον Σύλλογο Διδασκόντων και τους/τις μαθητές/τριες του σχολείου μας!

«Διατροφή»: Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας στις τάξεις Γ, Ε & Στ

Την Τρίτη 4 Απριλίου 2023 πραγματοποιήθηκε πρόγραμμα Αγωγής Υγείας με θέμα τη «Διατροφή,» το οποίο παρακολούθησαν οι μαθητές και οι μαθήτριες των τάξεων: Γ, Ε & Στ από τους επαγγελματίες Υγείας της 11ης ΤΟΜΥ Βέροιας, Βασιλείου Αθηνά, επισκέπτρια Υγείας και Σαρηγιαννίδη Θεοχάρη, νοσηλευτή Π.Ε.

Ομαλή μετάβαση από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό: Επίσκεψη μαθητών/τριών του Νηπιαγωγείου στην Α΄ τάξη

Στα πλαίσια της ομαλής μετάβασης από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό, την Παρασκευή 31 Μαρτίου 2023, οι μαθητές/τριες  του 4ου τμήματος του συστεγαζόμενου 3ου Νηπιαγωγείου Βέροιας με την Νηπιαγωγό κ. Ρούλα Τσεσμελή επισκέφτηκαν το σχολείο μας και συμμετείχαν στο μάθημα της Γυμναστικής της Α΄ τάξης του Δημοτικού, με υπεύθυνη εκπαιδευτικό την κ.  Βασιλική Βελιάδου.