Monthly Archives: Φεβρουάριος 2023

Όλοι μαζί προσφέρουμε…πολλά θα καταφέρουμε!

All-focus

Η Διευθύντρια και το διδακτικό προσωπικό του σχολείου μας  εκφράζουμε την ευγνωμοσύνη μας στον Σύλλογο Γονέων & Κηδεμόνων του σχολείου και σε κάθε έναν ξεχωριστά  από τους γονείς/κηδεμόνες και τους μαθητές/τριές μας  για την ευγενική πράξη αλληλεγγύης να συγκεντρώσουν μία μεγάλη ποσότητα από βρεφικά και παιδικά ρούχα και υποδήματα για τους/τις πρόσφυγες μαθητές/τριές μας.

Ευχαριστούμε

Εγγραφές μαθητών/τριών στα Δημοτικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2023-24

Σας ενημερώνουμε ότι οι αιτήσεις για την εγγραφή των μαθητών/τριών που φοιτούν για πρώτη φορά στην Α ́ τάξη του δημοτικού σχολείου, για το σχολικό έτος 20232024, θα πραγματοποιηθούν από 1 έως 20 Μαρτίου 2023 (από τις 10.00 – 12:00 καθημερινά). Εγγραφές μετά την 20η Μαρτίου

Πρωινή προσέλευση μαθητών/τριών – Κάθε λεπτό μετράει!

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,

Όπως γνωρίζετε, «το καθημερινό ημερήσιο σχολικό πρόγραμμα αρχίζει στις 8.00 με την προσέλευση των μαθητών/τριών στον χώρο του σχολείου.

Οι υπεύθυνοι/ες εκπαιδευτικοί εφημερίας υποδέχονται τους μαθητές/τριες στις εισόδους του σχολείου και οι γονείς–συνοδοί αποχωρούν.

Κατά τη διάρκεια του χρόνου της προσέλευσης των μαθητών/τριών (8.00-8.15) δεν παρευρίσκεται χωρίς άδεια στο χώρο του σχολείου

«Πρόληψη ατυχημάτων» : Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας στις τάξεις Α, Β & Δ

Την Τετάρτη 1/2/2023 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας το πρόγραμμα Αγωγής Υγείας με θέμα «Πρόληψη ατυχημάτων,» το οποίο παρακολούθησαν οι τάξεις Α, Β και Δ.

Τα ατυχήματα είναι η πρώτη αιτία θανάτου και αναπηρίας των παιδιών στη χώρα μας.

Τα ατυχήματα που απειλούν τα παιδιά είναι πολλά: τροχαία, πτώσεις, δηλητηριάσεις, εγκαύματα, πνιγμός, κλπ. μπορούν δε να συμβούν οποιαδήποτε στιγμή και οπουδήποτε,