Monthly Archives: Ιανουάριος 2022

Τριών Ιεραρχών: εορταστικές εκδηλώσεις

Αύριο Παρασκευή 28 Ιανουαρίου 2022 θα πραγματοποιηθούν οι εορταστικές εκδηλώσεις στις σχολικές μονάδες (δημόσιες και ιδιωτικές) Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης για την προσφορά των Τριών Ιεραρχών στα Γράμματα. Οι εορταστικές εκδηλώσεις θα έχουν διάρκεια έως δύο ώρες.

Σύμφωνα με την εγκύκλιο, με απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων/ουσών, εφόσον οι συνθήκες το επιτρέπουν και σύμφωνα

Ψυχοκοινωνική Υποστήριξη για θέματα που αφορούν Παιδιά και Εφήβους

Ψυχοκοινωνική Υποστήριξη Γραμμή 10306

Ψυχολόγος στο σχολείο

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες ,

Σας ενημερώνουμε ότι στο σχολείο μας τοποθετήθηκε από το ΥΠ.Π.Ε.Θ. η κα Σκουρού Μαρία, Ψυχολόγος του κλάδου ΠΕ 23 και θα συνεργάζεται μαζί μας κάθε Δευτέρα.

Ειδικότερα η Ψυχολόγος θα :

1. Εργάζεται σε ομαδικό και ατομικό επίπεδο, με τα ίδια τα παιδιά, τους γονείς και τους εκπαιδευτικούς, ανάλογα με τις εκάστοτε διαπιστωμένες ψυχολογικές ανάγκες

ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΤΟΥ ΠΟΛΙΟΥΧΟΥ ΤΗΣ ΒΕΡΟΙΑΣ ΑΓΙΟΥ ΑΝΤΩΝΙΟΥ

Τη Δευτέρα, 17 Ιανουαρίου τα σχολεία του Δήμου Βέροιας θα παραμείνουν κλειστά, λόγω του εορτασμού του πολιούχου της Βέροιας Αγίου Αντωνίου.

Στο πλαίσιο των εορταστικών εκδηλώσεων θα πραγματοποιηθεί λιτανεία στον Ιερό Ναό του Αγίου Αντωνίου στη Βέροια, στις 10:30, όπου θα παρευρεθούν οι σημαιοφόροι των σχολείων με τους συνοδούς εκπαιδευτικούς.

ΦΕΚ: Νέα μέτρα για τα σχολεία

Σας ενημερώνουμε ότι με τη νέα Κοινή Υπουργική Απόφαση, που δημοσιεύτηκε στην Εφημερίδα της Κυβέρνησης ορίζονται αναλυτικά τα νέα μέτρα για τα σχολεία, τα Φροντιστήρια, τα Κέντρα Ξένων Γλωσσών και τις εκδρομές, που θα  ισχύσουν έως και 30 Ιουνίου. ta_nea_metra_gia_ta_sholeia_kai_frontistiriakxg_kai_ekdrome

Oλοκλήρωση του προγράμματος: «Ονειρο-κατακτητές εν δράσει..»

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Στα πλαίσια του μαθήματος “Εργαστήρια Δεξιοτήτων” οι μαθητές και οι μαθήτριες του Στ2 συμμετείχαν στο πρόγραμμα : «Ονειρο-κατακτητές εν δράσει..», το οποίο πραγματοποιήθηκε από τον Οκτώβριο ως τον Δεκέμβριο του 2021, από την κυρία Γεώργου Σοφία, κοινωνική λειτουργό στο Κέντρο Πρόληψης Ημαθίας “Πρόσβαση,”  σε συνεργασία με τη δασκάλα της τάξης, κ. Ζωή Παντσή.

Το

Λειτουργία σχολείων – Πρωτόκολλο COVID-19 – Έλεγχος self-tests

Aγαπητοί γονείς/κηδεμόνες χρόνια πολλά και καλή χρονιά για όλους με υγεία, δύναμη και αλληλεγγύη

Σας ενημερώνουμε ότι τα σχολεία θα ανοίξουν κανονικά, δια ζώσης, τη Δευτέρα 10 Ιανουαρίου.

Οι μαθητές/τριες όλων των βαθμίδων, εμβολιασμένοι και μη, θα προμηθεύονται από την Τετάρτη 5 Ιανουαρίου ως και το Σάββατο 8 Ιανουαρίου, πέντε (5) δωρεάν αυτοδιαγνωστικά (self) τεστ από τα φαρμακεία, προκειμένου να