Στο Πλανητάριο

Εκπαιδευτική επίσκεψη της ΣΤ΄ Τάξης στο Πλανητάριο Θεσσαλονίκης

Την Τετάρτη 20 Μαρτίου 2024, οι μαθητές της ΣΤ΄ Τάξης του σχολείου μας πραγματοποίησαν μια εκπαιδευτική επίσκεψη στο Πλανητάριο του ΝΟΗΣΙΣ.

Στο Κοσμοθέατρο, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν την ταινία «Τα θαύματα της Μηχανικής» σε 3D. Η ταινία τους ταξίδεψε στον συναρπαστικό κόσμο της μηχανικής, παρουσιάζοντας με εντυπωσιακό τρόπο τις αρχές λειτουργίας και τις εφαρμογές της σε διάφορους τομείς της καθημερινής ζωής.

Στη συνέχεια, οι μαθητές ξεναγήθηκαν στα εκθέματα του Μουσείου Τεχνολογίας, όπου είδαν από κοντά μηχανές και εφευρέσεις που σημάδεψαν την ιστορία της ανθρωπότητας. Μέσα από διαδραστικές δραστηριότητες, οι μαθητές έμαθαν για την εξέλιξη της τεχνολογίας και τον τρόπο που επηρέασε την κοινωνία και τον πολιτισμό.

Η εκπαιδευτική επίσκεψη στο ΝΟΗΣΙΣ αποτέλεσε μια αξέχαστη εμπειρία για τους μαθητές, οι οποίοι είχαν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με τον κόσμο της επιστήμης και της τεχνολογίας με τρόπο βιωματικό και διασκεδαστικό.