1ο Αθλητικό Φεστιβάλ Δημοτικών Σχολείων Δήμου Βέροιας

Οι φετινοί Σχολικοί Αγώνες των Δημοτικών Σχολείων του Δήμου μας  (χάντμπολ, μπάσκετ και στίβος) πραγματοποιήθηκαν με μεγάλη επιτυχία, στο 1ο  Αθλητικό Φεστιβάλ Δημοτικών Σχολείων Δήμου Βέροιας.

Το φεστιβάλ πραγματοποιήθηκε με γνώμονα την ενίσχυση του πνεύματος του «ευ αγωνίζεσθαι» , της χαράς της συμμετοχής και την πίστη πως ο αθλητισμός στα σχολεία, οφείλει να εστιάζει πιο πολύ στην ομαδικότητα, την ευγενή άμιλλα και την προσωπική βελτίωση κι όχι μόνο στην επιδίωξη της νίκης.

Στο πλαίσιο αυτής της φιλοσοφίας, δεν ανακηρύχθηκαν νικητές με την παραδοσιακή έννοια (1ος, 2ος, 3ος). Όλες οι ομάδες και οι μαθητές/τριες  που πήραν μέρος, το έκαναν με στόχο την απόλαυση του παιχνιδιού και την καλλιέργεια αθλητικών αξιών. Κάτι  που φαίνεται ότι εστιάζει πιο ουσιαστικά στην παιδαγωγική αξία του αθλητισμού.