Στο Ολυμπιακό Μουσείο

Επίσκεψη στο Ολυμπιακό Μουσείο Θεσσαλονίκης

Στις 16 Ιανουαρίου, οι μαθητές/τριές της Δ΄ Τάξης του σχολείου μας πραγματοποίησαν μια εκπαιδευτική εκδρομή στο Ολυμπιακό Μουσείο Θεσσαλονίκης.

Στο μουσείο, οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν την πλούσια αθλητική ιστορία της Ελλάδας και του κόσμου, μέσα από μια διαδραστική και βιωματική εμπειρία. Περιηγήθηκαν στις εκθέσεις, θαύμασαν τα εκθέματα και συμμετείχαν σε εκπαιδευτικά προγράμματα σχεδιασμένα ειδικά για την ηλικία τους.

Μέσα από τα εκπαιδευτικά προγράμματα:

• Έμαθαν για την ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων, από την αρχαιότητα έως σήμερα.
  • Γνώρισαν τις Ολυμπιακές αξίες, όπως ο σεβασμός στον αντίπαλο, η ευγενής άμιλλα και η φιλία.
  • Εξερεύνησαν τα διάφορα είδη αθλημάτων και τις δεξιότητες που απαιτούνται για να τα εξασκήσει κανείς.
  • Ανακάλυψαν πώς ο αθλητισμός μπορεί να συμβάλει στην υγεία, την ευεξία και την κοινωνική συνοχή.

Η επίσκεψη στο Ολυμπιακό Μουσείο Θεσσαλονίκης αποτέλεσε μια αξέχαστη εμπειρία για τους μαθητές/τριες, οι οποίοι ενθουσιάστηκαν από την ξενάγηση, τα εκθέματα και τις δραστηριότητες.

Ευχαριστούμε θερμά:

• Την διεύθυνση και το εκπαιδευτικό προσωπικό του Ολυμπιακού Μουσείου Θεσσαλονίκης για την άψογη φιλοξενία και την οργάνωση της επίσκεψης.
  • Τους γονείς/κηδεμόνες των μαθητών/τριών για την υποστήριξή τους.

Ελπίζουμε να διοργανώσουμε σύντομα και άλλες εκπαιδευτικές εκδρομές σε μουσεία και χώρους πολιτιστικού ενδιαφέροντος!