Β & Γ2: Διδακτική επίσκεψη στη Γεωργική Σχολή Θεσσαλονίκης

Την Τρίτη 06/12/2022 οι τάξεις Β και Γ2 πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στην Αμερικανική  Γεωργική Σχολή Θεσσαλονίκης και συμμετείχαν στα εκπαιδευτικά προγράμματα «Με Γάλα Παιχνίδια» και «Το μονοπάτι της ελιάς.»

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Με Γάλα Παιχνίδια» αφορά στην παραγωγή, την επεξεργασία και τη διατροφική αξία του γάλακτος. Οι δραστηριότητες εφαρμόστηκαν στο βουστάσιο, το αρμεκτήριο και το γαλακτοκομείο της Σχολής.

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Το μονοπάτι της ελιάς» περιλάμβανε

• Περίπατο στον πειραματικό ελαιώνα και την «υπαίθρια πινακοθήκη,» παρατήρηση και παρουσίαση ανάπτυξης του πειραματικού ελαιώνα
  • Παιχνίδι στοχευμένης παρατήρησης σε αντίγραφα έργων Β.Β.Γκόγκ, Θεόφιλου, Μιρό, Νταλί. – Αντιστοίχιση με πίνακες ζωγραφικής, με θέμα την ελιά και το λάδι, με τίτλους και δημιουργούς.
  • Παρουσίαση των βασικών εργαλείων συγκομιδής καρπού, στον ελαιώνα.
  • Παρουσίαση του μύθου της Αθηνάς και του Ποσειδώνα και δραματοποίηση με απλά σκηνικά αντικείμενα και αυτοσχέδιους διαλόγους.
  • Επίσκεψη στο Ελαιουργείο – Κέντρο Ελιάς Krinos – Παρατήρηση στην εγκατάσταση του ελαιοτριβείου. Αναφορά στα διακριτά στάδια παραγωγής λαδιού από τη συγκομιδή μέχρι τη συσκευασία.
  •  Γευστικές δοκιμές
  •  Παιχνίδι παρατήρησης και μνήμης: Εντοπισμός των ελαιοπαραγωγών περιοχών στον γεωφυσικό  χάρτη αναφοράς και σημείωση από μνήμης τις ενδείξεις στον χάρτη παιχνιδιού.
  • Εικαστικά και άλλα: Αναφορά σε παροιμίες και γνωμικά από τη λαϊκή σοφία και ερμηνεία τους – Ζωγραφική σε αχνό προσχέδιο πίνακα του Β.Β.Γκογκ