Εγγραφές μαθητών/τριών στην Α΄ τάξη του Δημοτικού για το σχολικό έτος 2022-2023

Οι εγγραφές στα δημοτικά σχολεία για το σχολικό έτος 2022-2023 θα πραγματοποιηθούν από 1 έως 20 Μαρτίου 2022. Στο σχολείο μας οι εγγραφές θα γίνονται καθημερινά από τις 10:00 ως τις 11:30.
                Tη σχολική χρονιά 2022-2023 στην Α’ Τάξη  του 16ου Δ.Σ. Βέροιας θα φοιτήσουν οι μαθητές/τριες που γεννήθηκαν από 1-1-2016 έως 31-12-2016 και που κατοικούν εντός των ορίων της σχολικής μας περιφέρειας, τα οποία μπορείτε να δείτε παρακάτω.

ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ

1. Βιβλιάριο Υγείας του Παιδιού (Β.Υ.Π.), ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.

A/A ΕΙΔΟΣ ΕΜΒΟΛΙΩΝ ΑΡΙΘΜΟΣ ΔΟΣΕΩΝ
1 ΗΠΑΤΙΤΙΔΑΣ Β 3 ΔΟΣΕΙΣ
2 ΔΙΦΘΕΡΙΤΙΔΑΣ- ΤΕΤΑΝΟΥ- ΚΟΚΚΥΤΗ 5 ΔΟΣΕΙΣ
3 ΠΟΛΙΟΜΕΛΥΤΙΔΑΣ 4 ΔΟΣΕΙΣ
4 ΑΙΜΟΦΙΛΟΥ ΤΥΠΟΥ Β   * 4 ΔΟΣΕΙΣ
5 ΜΗΝΙΓΓΙΤΙΔΟΚΟΚΚΟΥ  ** 3 ΔΟΣΕΙΣ
6 ΠΝΕΥΜΟΝΙΟΚΟΚΚΟΥ  *** 4 ΔΟΣΕΙΣ
7 ΙΛΑΡΑΣ – ΕΡΥΘΡΑΣ –  ΠΑΡΩΤΙΤΙΔΑΣ 2 ΔΟΣΕΙΣ
8 ΑΝΕΜΟΒΛΟΓΙΑΣ 2 ΔΟΣΕΙΣ
9 ΗΠΑΤΙΤΙΔΑΣ Α 2 ΔΟΣΕΙΣ

*    Το εμβόλιο του αιμόφιλου τύπου Β γίνεται ως την ηλικία ων 5 ετών

**   Το εμβόλιο του μινιγγιτιδόκοκκου εάν γίνει μετά το 1ο έτος γίνεται σε μία δόση

*** Το εμβόλιο του πνευμονιόκοκκου γίνεται ως την ηλικία ων 5 ετών

2. Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή, σύμφωνα με τη με αρ. πρωτ. Φ.6/1094/80261/Δ1/20-5-2015 εγκύκλιο του ΥΠΠΕΘ (Α.Δ.Υ.Μ.)

3. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο, φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας του/της μαθητή/τριας (λογαριασμός ρεύματος ή τηλεφωνίας που να είναι στο όνομα των γονέων ή του κηδεμόνα του/της μαθητή/τριας)

4. «Βεβαίωση Φοίτησης» από το Νηπιαγωγείο όπου ο/η μαθητής/τρια φοιτά, η οποία θα προσκομιστεί στον γονέα/κηδεμόνα του/της μαθητή/τριας για την εγγραφή του/της στο δημοτικό.

Τα δικαιολογητικά μπορούν να αποσταλούν και ηλεκτρονικά στη διεύθυνση του σχολείου: 16dimver@gmail.com

ΠΡΟΣΟΧΗ

Σε περιπτώσεις μη φοίτησης σε Νηπιαγωγείο, ο γονέας/κηδεμόνας του νηπίου υποβάλλει σχετική  αίτηση προς τον οικείο Διευθυντή Εκπαίδευσης Π.Ε., στην οποία θα αναφέρονται οι λόγοι μη φοίτησης. Ο Διευθυντής Εκπαίδευσης, αφού εξετάσει την εν λόγω αίτηση, εγκρίνει την εγγραφή του/της μαθητή/τριας ύστερα από τη σύμφωνη γνώμη του οικείου Κ.Ε.Σ.Υ. ή του συντονιστή Εκπαιδευτικού Έργου Νηπιαγωγών.

ΟΡΙΑ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ 16ου Δ.Σ. ΒΕΡΟΙΑΣ

Ορια-16ου