Ατομική Υγιεινή από τον Ερυθρό Σταυρό

Συνεχίζοντας τις δράσεις για την προώθηση της έννοιας της πρόληψης και της φροντίδας του σώματος  μας μετά τη συνεργασία με το ΠΕΔΥ  για τον έλεγχο εμβολίων και οδοντιατρικής πρόληψης την εβδομάδα 6-11/2017  σε συνεργασία με τον Ερυθρό σταυρό και την υπεύθυνη του τμήματος Βέροιας κ Χρύσα Λιούλια,  οργανώθηκαν σε όλες τις τάξεις του σχολείου «μαθήματα» ενημέρωσης σχετικά με την ατομική υγιεινή.Θεωρούμε ότι  είναι σημαντικό τα παιδιά και μέσα από το χώρο του σχολείου, να μάθουν να φροντίζουν για την καθαριότητα και την υγιεινή του σώματός τους. Αυτό από μόνο του μπορεί να λειτουργήσει ως ασπίδα προστασίας από ιώσεις,μολύνσεις, αλλά και ως βοήθημα για τη μετέπειτα ζωή των παιδιών.Δυστυχώς, αποδείχτηκε το ποσοστό των παιδιών που πλένουν τα δόντια τους στο σχολείο μας είναι πάρα πολύ μικρό, όπως αντίστοιχα και των παιδιών που πλένουν τα χέρια τους  βγαίνοντας από την τουαλέτα.
Αξίζει να διαθέσουμε γονείς & κηδεμόνες και εκπ /κοί λίγο χρόνο για να βοηθήσουμε τα παιδιά να αποκτήσουν σωστές συνήθειες γι  αυτό το τόσο σημαντικό θέμα. Εμείς το υπενθυμίζουμε συνέχεια κάντε το ίδιο κι εσείς!!,