Ασφάλεια στο διαδίκτυο

Image00003 Image00001  Με μεγάλο ενδιαφέρον τα παιδιά των Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων του σχολείου μας παρακολούθησαν και συζήτησαν   στη δίωρη συνάντηση την Τρίτη 3/3/2015με τον κ Χρήστο Μανωλάκη, πρόεδρο των καθηγητών πληροφορικής Ημαθίας για την χρήση των τη χρήση των κοινωνικών δικτύων όπως facebook, twitter, chat-rooms κ.ά. και τους κινδύνους που εγκυμονούν. Μια δημιουργική συζήτηση που άφησε προβληματισμένα τα παιδιά καθώς κατάλαβαν τα μυστικά που κρύβει ο μαγικός κόσμος του διαδικτύου. Στη συζήτηση ήταν παρών και ο δάσκαλος Πληροφορικής του ολοήμερου τμήματος του σχολείου μας κ Τσαμπαλής Διογένης, ο οποίος κάθε Παρασκευή διδάσκει πριν από τις 14.00 στο σχολείο και είναι πρόθυμος να βοηθήσει σε ότι απορίες ή προβλήματα δημιουργηθούν σε οποιοδήποτε μέλος της κοινότητάς μας.Στις παρακάτω εικόνες από το βιβλίο Η Φάρμα του Διαδικτύου των Β.Σαμαρά-Γ.Κορμάς, 2011 θα βρείτε τις σημαντικότερες οδηγίες:
βασικοί-κανόνες-του-Διαδικτύου-1

βασικοί-κανόνες-του-Διαδικτύου-2