Χελιδονίσματα

Έθιμα το μήνα Μάρτιο

Το τέλος του Χειμώνα και τον ερχομό των χελιδονιών γιόρταζαν τα παιδιά από την αρχαιότητα με τα «χελιδονίσματα».  Στα πρώτα βυζαντινά χρόνια, το «ελληνικό» έθιμο της χελιδόνας θεωρήθηκε ειδωλολατρικό και στην αρχή απαγορεύτηκε από την εκκλησία. Παρ’ όλα αυτά όμως τα παιδιά συνέχιζαν να τραγουδούν τον ερχομό της Άνοιξης και έτσι το έθιμο διατηρήθηκε όπως ακριβώς και στην αρχαιότητα. Σε κάθε μεριά της Ελλάδας, την 1η του Μάρτη τα παιδιά ξεχύνονταν στους δρόμους για να καλωσορίσουν τα χελιδόνια, τους αγγελιοφόρους της Άνοιξης. Κρατούσαν στα χέρια τους ένα ξύλινο χελιδόνι και του κρεμούσαν στο λαιμό κουδουνάκια. Πήγαιναν από σπίτι σε σπίτι και έλεγαν τα «χελιδονίσματα» ενώ τα κουδουνάκια συνόδευαν το τραγούδι τους. Το έθιμο αυτό αναβιώθηκε στις 21 Μαρτίου συνδεδεμένο με την εαρινή ισημερία από  πολλά σχολεία της πόλης μας, με τη βοήθεια του κ. Χάρη Κουρουζίδη υπεύθυνο καινοτόμων προγραμματων της  ΠΕ Ημαθίας και  της  ορνιθολογικής εταιρείας που έδωσε οδηγίες για την κατασκευή χελιδονοφωλιών. Τη δράση πραγματοποίησε η Β΄τάξη του σχολείου μας με τη δασκάλα τους Φωτεινή Μηνασίδου που είπαν τα κάλαντα του Μάρτη στη γειτονιά μας. Στο τέλος κατευθύνθηκαν στο δημαρχείο όπου ευχήθηκαν στη Δήμαρχο «Καλή Πασχαλιά» με ένα κλαδί αμυγδαλιάς. Το νηπιαγωγείο μας επίσης, μας είπε τα κάλαντα της άνοιξης.

1. Νηπιαγωγείο
  2. 16ο Νηπιαγωγείο