Χριστουγεννιάτικη Γιορτή

Με κάλαντα και θεατρικά σκετς υποδεχτήκαμε τη γιορτή των Χριστουγέννων και «τις διακοπές» στο αμφιθέατρο του σχολείου μας. Πρωταγωνιστές οι μαθητές της Α΄ τάξης  με τις  δασκάλες, που με ζήλο κι επιμονή,  προετοίμασαν μία όμορφη  παράσταση…

Το «αλφαβητάρι των Χριστουγέννων»  και οι «Υπναράδες τάρανδοι» από το Α2 σκόρπισαν γέλια και ξενοιασιά. Τα «Χριστούγεννα στο δάσος» από το Α1 μας θύμισαν  δύσκολες στιγμές αλλά έδωσαν ελπίδα για την αλληλεγγύη και τη συμπαράσταση στους πονεμένους συνανθρώπους μας. Ακούσαμε τα «Κάλαντα Χριστουγέννων» του Πόντου και της Πελοποννήσου. Με συγκίνηση «ακούσαμε» τον «Μικρό Τυμπανιστή» στη νοηματική γλώσσα και τελειώσαμε με τη χορογραφία  «Ρούντολφ το ελαφάκι» που ετοίμασε η γυμνάστρια του σχολείου.  Τα παιδιά με την αθωότητα και τον  δικό τους αυθεντικό τρόπο χάρισαν ελπίδα, ανεμελιά, όμορφο θέαμα και κέρδισαν τις εντυπώσεις.

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ   σε όλους!