Πληροφορίες για τη λειτουργία του σχολείου κατά τη σχολική χρονιά 2022-23

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες

Το σχολείο είναι ο χώρος όπου οι μαθητές/τριες περνούν πολλές ώρες, μαθαίνουν, δημιουργούν, συνεργάζονται, παίζουν, χαίρονται αλλά αντιμετωπίζουν και δυσκολίες.

Οι κανόνες έχουν σκοπό να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις ώστε να πραγματοποιηθεί αποτελεσματικότερα η εκπαιδευτική διαδικασία και το σχολείο να λειτουργεί ως μια κοινότητα αγωγής.

Άφιξη

Με την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία οι διευθυντές/ντριες και οι εκπαιδευτικοί των σχολείων είναι υπεύθυνοι για την ασφάλεια των μαθητών/τριών.

Έτσι θα θέλαμε να σας πληροφορήσουμε ότι:

• Από την Τρίτη 13 Σεπτεμβρίου η άφιξη των μαθητών/τριών στο σχολείο θα γίνεται από τις 8.00 π.μ. έως 8.15 π.μ. Οι μαθητές/τριες θα πρέπει να φροντίζουν να είναι πέντε λεπτά τουλάχιστον πριν το χτύπημα του κουδουνιού και να παραμένουν στην αυλή του σχολείου.

• Το κουδούνι χτυπάει στις 8.15 π.μ. και η είσοδος κατά τη διάρκεια της προσευχής θα κλειδώνει με ευθύνη της σχολικής φύλακα ή του/της εκπαιδευτικού εφημερίας.

• Οι ενήλικες ( γονείς και κηδεμόνες) που συνοδεύουν τα παιδιά τους το πρωί, αφού βεβαιωθούν ότι εισήλθαν στο προαύλιο, αποχωρούν.

• Η έγκαιρη προσέλευση βοηθά στην εύρυθμη λειτουργία του σχολείου.

• Για λόγους ασφάλειας πριν την έναρξη των μαθημάτων κανένας μαθητής/τρια δεν μπαίνει στις αίθουσες διδασκαλίας.

• Ακόμη τονίζεται ότι δεν επιτρέπεται η είσοδος στο σχολικό χώρο ατόμων που δεν έχουν σχέση μ’ αυτόν. Η είσοδος επιτρέπεται μόνο σε γονείς ή κηδεμόνες των μαθητών/τριών, σε σχολικούς φορείς και μόνο μετά από άδεια της Διεύθυνσης του σχολείου.

• Στους χώρους του κτιρίου και ιδιαίτερα στους ορόφους δεν επιτρέπεται η είσοδος σε κανέναν εκτός των εργαζομένων στο σχολείο εκπαιδευτικών, των φοιτούντων στο σχολείο μαθητών/τριών και του βοηθητικού προσωπικού του σχολείου.

• Κατά τη διάρκεια λειτουργίας του σχολείου οι πόρτες του προαυλίου παραμένουν κλειστές. Εάν κάποιος γονέας/ κηδεμόνας πρέπει να επισκεφθεί το σχολείο, είτε έκτακτα είτε προγραμματισμένα, θα επικοινωνεί προηγουμένως με το σχολείο στο τηλέφωνο 2331065895.

• Κανένας ενήλικας (γονέας ή κηδεμόνας) δεν επιτρέπεται να επιπλήττει, να τιμωρεί ή να νουθετεί παιδί στο χώρο του σχολείου. Για οποιοδήποτε θέμα προκύψει πρέπει να ενημερώνονται ο/η δάσκαλος/α της τάξης ή η διευθύντρια, οι οποίοι και θα διευθετήσουν το θέμα.

• Γενικότερα κανένας ενήλικας δεν επιτρέπεται να βρίσκεται στο κτίριο ή στο προαύλιο του σχολείου χωρίς να έχει πάρει άδεια.

• Παρακαλούνται οι γονείς/κηδεμόνες να διαβάζουν προσεκτικά όλες τις ανακοινώσεις που μεταφέρουν οι μαθητές/τριες, στέλνονται με e-mail (ή αναρτώνται στην ιστοσελίδα του σχολείου για να ενημερώνονται για θέματα λειτουργίας του σχολείου, καθώς και να ενημερώνουν το σχολείο για κάθε αλλαγή στο κινητό ή σταθερό τους τηλέφωνο. Είναι σημαντικό οι γονείς να ελέγχουν τα e-mail τους και να επισκέπτονται σε τακτά χρονικά διαστήματα την ιστοσελίδα τους σχολείου.

• Σχετικά με υποθέσεις των γονέων που αφορούν το κυλικείο (παραγγελίες, πληρωμές, κ.ά.) η είσοδος των γονέων θα επιτρέπεται μόνο το πρωί κάθε Δευτέρας από τις 8.00 έως τις 8:15.

• Για την εύρυθμη λειτουργία του σχολείου, παρακαλούνται οι γονείς/κηδεμόνες να αποφεύγουν την επικοινωνία με τους/τις εκπαιδευτικούς κατά τη διάρκεια της εφημερίας τους, πριν την έναρξη των μαθημάτων ή κατά την αποχώρηση των μαθητών/τριών, αλλά μόνο κατά τις προγραμματισμένες συναντήσεις ή κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας μαζί τους σε καθορισμένες ώρες και ημέρες.

• Αποχώρηση από το σχολείο

• Οι μαθητές/τριες δε φεύγουν σε καμία περίπτωση πριν από τη λήξη των μαθημάτων χωρίς άδεια. Αν παρουσιαστεί ανάγκη αναχώρησης κατά τη διάρκεια του σχολικού ωραρίου (π.χ. ασθένεια) γίνεται πάντοτε με τη συνοδεία γονέα ή κηδεμόνα και φυσικά αφού ενημερωθεί γι αυτό η δασκάλα της τάξης ή η διευθύντρια.

• Η ευθύνη για την ασφάλεια των παιδιών μετά το ωράριο λειτουργίας ανήκει αποκλειστικά στο γονέα ή κηδεμόνα. Οι γονείς-κηδεμόνες είναι υποχρεωμένοι να γνωρίζουν το ωράριο των παιδιών τους και να ενημερώνονται από τις ανακοινώσεις του σχολείου.

• Οι μαθητές/τριες που συνοδεύονται καθημερινά κατά την αναχώρησή τους δε φεύγουν ποτέ από το σχολείο ασυνόδευτοι αν ο κηδεμόνας τους κάποια μέρα καθυστερήσει. Παραμένουν με ευθύνη των εκπαιδευτικών στο ολοήμερο μέχρι να έρθουν οι συνοδοί.

• Οι ενήλικες που συνοδεύουν τους μαθητές/τριες κατά την αναχώρησή τους, τους περιμένουν έξω από το προαύλιο  του σχολείου και πρέπει να προσέρχονται έγκαιρα για την παραλαβή τους.

• Κατά τη φετινή σχολική χρονιά η Α΄ και η Β’ τάξη θα αποχωρούν στις 13.05 και 13:10 αντίστοιχα από την είσοδο του Φιλίππειου Γυμναστηρίου, ενώ οι υπόλοιπες τάξεις θα σχολάνε στις 13.15 από την είσοδο της 16ης Οκτωβρίου.

• Οι γονείς αποχωρούν μόλις παραλάβουν τα παιδιά τους. Η παραμονή στο χώρο δημιουργεί προβλήματα στους μαθητές/τριες που συνεχίζουν το μάθημα.

• Υπεύθυνοι για την ασφαλή αποχώρηση των μαθητών/τριών είναι οι εκπαιδευτικοί που διδάσκουν την τελευταία ώρα στο κάθε τμήμα και όχι οι εφημερεύοντες.

• Κάθε καθυστέρηση δημιουργεί κινδύνους για την ασφάλεια των μαθητών/τριών που ολοκληρώνουν το πρόγραμμά τους, αλλά και για όσους συνεχίζουν το μάθημα στο ολοήμερο πρόγραμμα του σχολείου.

• Η γνώση της οικογενειακής και κοινωνικής κατάστασης των μαθητών/τριών, η ενημέρωσή τους πάνω σε θέματα σωματικής και ψυχικής υγείας, αλλά και η ενημέρωση σε περίπτωση που κάποιος από τους γονείς δεν έχει την κηδεμονία του κρίνεται απολύτως αναγκαία για τον σωστό χειρισμό των ιδιαίτερων προβλημάτων των μαθητών/τριών από τους εκπαιδευτικούς.

• Στην ιστοσελίδα του σχολείου μπορείτε να ενημερωθείτε λεπτομερέστερα για τον κανονισμό λειτουργίας του σχολείου. Η δ/ντρια και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου είναι στη διάθεσή σας για οποιοδήποτε ερώτημα.

Καλή σχολική χρονιά