Το «ψηφιακό πλανητάριο on the go» στην αυλή του σχολείου μας

All-focus

Την Τετάρτη, 23 Μαρτίου 2022 οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ένα μοναδικό στο είδος του θέαμα –  μια δράση που φέρνει τον ουρανό σε μας… Πρόκειται για μια ειδική ημιμόνιμη φορητή κατασκευή σταθερού θόλου με καρέκλες για τους θεατές, που ταξιδεύει σε όλη την Ελλάδα προσφέροντας μία μοναδική οπτικοακουστική διδακτική εμπειρία.

Κυρίαρχο χαρακτηριστικό του είναι η ημισφαιρική οθόνη προβολής διαμέτρου 6 μέτρων και με επιφάνεια εμβαδού 57 τετραγωνικών μέτρων! Οι εικόνες προβάλλονται σε όλη την εσωτερική επιφάνεια του θόλου ώστε να περιβάλλουν πλήρως το κοινό, δημιουργώντας ένα απίστευτα εντυπωσιακό περιβάλλον που συναρπάζει.

Με το νέας τεχνολογίας τηλεσκόπιο eVscope, τα παιδιά είχαν τη δυνατότητα να παρατηρήσουν το ηλιακό σύστημα από την αυλή του σχολείου!

Οι μαθητές και οι μαθήτριες όλων των τάξεων ενθουσιάστηκαν και έζησαν μια πολύ όμορφη εμπειρία!

All-focus

Την ιδέα για τη συμμετοχή του σχολείου μας στην όμορφη αυτή δράση είχε ο Σύλλογος Γονέων & Κηδεμόνων του σχολείου μας.