«Οδύσσεια» Παρακολούθηση θεατρικής παράστασης από τις τάξεις Γ, Δ, Ε & Στ

Τη Δευτέρα, 30 Μαϊου, οι μαθήτριες και οι μαθητές των Γ, Δ, Ε & Στ τάξεων παρακολούθησαν στο Φιλίππειο Γυμναστήριο, τη θεατρική παράσταση «Οδύσσεια,» από το θίασο «Ο Μικρός Βορράς

Ήταν μια απολαυστική παράσταση, στην οποία  η περιπέτεια του Οδυσσέα πήρε μορφή μέσα από διάφορα ήδη θεάτρου, παντομίμας, ζωντανής μουσικής, τραγουδιού και αυτοσχεδιασμού.

Όλοι μαζί, ηθοποιοί και μαθητές/τριες έγιναν ένα, δημιουργώντας μια αρμονική και μοναδική εξιστόρηση των ταξιδιών του θαλασσοπόρου Οδυσσέα.

Ένα Ομηρικό ταξίδι στο οποίο όλοι αξίζει να ταξιδέψουμε. Η “Οδύσσεια” του Ομήρου, το δεύτερο μεγάλο ηρωικό έπος της αρχαίας ελληνικής γραμματείας, υπήρξε και θα συνεχίσει να αποτελεί το κατ’ εξοχήν συμβολικό κείμενο για την ανθρώπινη περιπέτεια, την περιπλάνηση της ύπαρξης, τη σύνδεση με την έννοια “πατρίδα” και “νόστος”.