Ολοκλήρωση του βιωματικού προγράμματος «Το σπίτι των παιδιών»

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Ε2 συμμετείχαν στο πρόγραμμα : «Το σπίτι των παιδιών», το οποίο πραγματοποιήθηκε από τα μέσα Μάϊου έως τη λήξη της σχολικής χρονιάς, από τη δασκάλα της τάξης, κ. Ζωή Παντσή,  σε συνεργασία με το Κέντρο Πρόληψης Ημαθίας Πρόσβαση.  Είναι ένα εκπαιδευτικό υλικό για παιδιά δημοτικού. Επεξεργάζεται θέματα που συνδέονται με την παιδική επιθετικότητα και την πρόληψή της. Το υλικό βασίζεται στη βιωματική προσέγγιση και χρησιμοποιεί δραστηριότητες ενεργητικής μάθησης, κατάλληλες για τα παιδιά αυτής της ηλικίας. Ο στόχος του είναι να βοηθήσει τα παιδιά να αναγνωρίσουν τις αντιλήψεις τους για την επιθετικότητα, να βρουν άλλους τρόπους έκφρασης των συναισθημάτων τους, να καλλιεργήσει την ενσυναίσθηση των παιδιών για τα συναισθήματα των άλλων και να εμπνεύσει μια ατμόσφαιρα ομαδικότητας και ενδιαφέροντος.

Αρχικά τα παιδιά εξοικειώθηκαν με τη διαδικασία και το πνεύμα του προγράμματος. Στη συνέχεια προχώρησαν στο θέμα, συζητώντας για την επικοινωνία και τη συναισθηματική εκπαίδευση και από εκεί συνέχεια στην παιδική επιθετικότητα και τις εκφράσεις της στο σχολείο. Στα πλαίσια του προγράμματος επισκέφτηκε την τάξη η κυρία Γεώργου Σοφία, κοινωνική λειτουργός στην Πρόσβαση και πραγματοποίησε βιωματικές δράσεις σε συνεργασία με τη δασκάλα της τάξης. Το πρόγραμμα έκλεισε με την αξιολόγηση και τον αποχαιρετισμό της ομάδας.