Πραγματοποιήθηκε το 4o Δημοτικό Συμβούλιο Παίδων

Την Παρασκευή, 11 Δεκεμβρίου 2020, στις 10.30 πραγματοποιήθηκε  το 4ο Δημοτικό Συμβούλιο Παίδων, μέσω διαδικτύου λόγω των έκτακτων συνθηκών που όλοι βιώνουμε. Στο συμβούλιο συμμετείχαν μαθητές και μαθήτριες της ΣΤ τάξης των Δημοτικών Σχολείων του Δήμου Βέροιας, οι οποίοι παρουσίασαν τις απόψεις τους για θέματα που απασχολούν τον τόπο μας. Το σχολείο μας συμμετείχε με την πρόταση της μαθήτριας Ε.Δ., με θέμα: «Απορρίμματα, διατηρητέα, αγροτική σχολή.»

Το Δημοτικό Συμβούλιο Παίδων αποτελεί μια προσομοίωση του Δημοτικού Συμβουλίου και αποσκοπεί στην κινητοποίηση του ενδιαφέροντος των παιδιών στα κοινά της πόλης, στην ανάπτυξη της κριτικής τους σκέψης για τον εντοπισμό των καθημερινών προβλημάτων της τοπικής κοινωνίας και στη δυνατότητα διατύπωσης των προβληματισμών και των προτάσεών τους στο συλλογικό όργανο .στο οποίο παίρνουν μέρος, προκειμένου να αποκτήσουν μια βιωματική σχέση με τις δυσκολίες.

Οι μαθητές/τριες ανέπτυξαν με καίριο και εύστοχο τρόπο τους προβληματισμούς και έθεσαν τις προτάσεις τους, μέσα από την ευαίσθητη παιδική ματιά τους, αποδεικνύοντας μ΄ αυτό τον τρόπο την αγάπη τους για την πόλη στην οποία ζουν. Ευχόμαστε οι προτάσεις αυτές να εισακουστούν από τους αρμόδιους και να γίνουν πραγματικότητα, συμβάλλοντας στη βελτίωση της ποιότητας ζωής των κατοίκων της πόλης μας.