Χρήσιμο βίντεο με οδηγίες για εγγραφή στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,

σας κοινοποιούμε ένα χρήσιμο βίντεο με οδηγίες για την εγγραφή στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο, για όσους/ες μαθητές/τριες δεν έχουν αποκτήσει κωδικούς πρόσβασης.

Το βίντεο περιλαμβάνει επίσης τα πρώτα βήματα στις ηλεκτρονικές τάξεις του Υπουργείου Παιδείας e-me και e-class.

Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας για την εξ’ αποστάσεως εκπαίδευση θα χρησιμοποιήσουν την πλατφόρμα e-class.

Προς το παρόν, θα χρειαστεί να γίνει από εσάς μόνο το πρώτο βήμα, δηλ. η εγγραφή στο ΠΣΔ.

Στη συνέχεια, και αν παραστεί ανάγκη για εξ’ αποστάσεως εκπαίδευση, θα ενημερωθείτε από τους/τις εκπαιδευτικούς των τάξεων και ίσως χρειαστεί να ανατρέξετε στο παραπάνω βίντεο για να μάθετε περισσότερα σχετικά με την εκμάθηση της διαδικασίας απαντήσεων των εργασιών είτε αυτές είναι on line, είτε πρέπει να κατεβάσουν οι μαθητές/τριες κάποιο αρχείο στον ΗΥ τους που, αφού πρώτα το απαντήσουν, θα πρέπει να το επιστρέψουν στον εκπαιδευτικό.

Μπορείτε να παρακολουθήσετε το βίντεο στον παρακάτω σύνδεσμο: https://video.link/w/Xw1ub