H Σοφία Υφαντίδου και ο προπονητής της Κυριάκος Μηνάς στο σχολείο μας

Το σχολείο μας επισκέφθηκαν σήμερα 2-4-2015 , αποδεχόμενοι την πρόσκληση εκπαιδευτικών και μαθητών του σχολείου , η Σοφία Υφαντίδου και ο προπονητής της Κυριάκος Μηνάς.Την αθλήτρια του Έπταθλου , κάτοχο του Ολυμπιακού ρεκόρ στο αγώνισμα του ακοντισμού καθώς και τον προπονητής της ,υποδέχθηκαν θερμά με χειροκροτήματα στην είσοδο του σχολείου οι μαθητές και μαθήτριες Αμέσως μετά την υποδοχή, οι μαθητές της Γ΄,Δ΄, Ε και Στ τάξης, οι εκπαιδευτικοί τους , η Σοφία Υφαντίδου και ο Κυριάκος Μηνάς , παρακολούθησαν ένα μικρό αφιέρωμα που είχαν δημιουργήσει προς τιμή της αθλήτριας και του προπονητή.Ακολούθησε συζήτηση με τους μαθητές.«Να ασχοληθείτε με ένα αγώνισμα όποιο θέλετε εσείς» είπε στους μικρούς μαθητές, «γιατί ο αθλητισμός χτίζει σώματα αλλά και χαρακτήρες» επισήμανε ενώ προέτρεψε τα παιδιά να κάνουν υγιεινή διατροφή, να προσέχουν τον εαυτό τους, και να μην εγκαταλείπουν τον αγώνα τους.
Η αθλήτρια μίλησε κι αυτή για το δικό της αγώνα, τους στόχους της, τις στερήσεις αλλά και τις υπέροχες στιγμές που της χάρισε ο αθλητισμός όπως η κατάρριψη του Ολυμπιακού ρεκόρ ή οι νίκες της σε διάφορα πρωταθλήματα και αθλητικές συναντήσεις, εξήγησε στα παιδιά την ιδιαιτερότητα του αθλήματός της «βασιλιά του στίβου» το χαρακτήρισε μαζί με το δέκαθλο και τους ανακοίνωσε τα μελλοντικά της σχέδια.
Ήταν μια δημιουργική επαφή με τα παιδιά που με τις ευφάνταστες ερωτήσεις τους δημιούργησαν ένα κλίμα χαράς και συγκίνησης στην όλη εκδήλωση. Στο τέλος τα παδιδιά χόρεψαν ποντιακά τραγούδια στην αυλή του σχολείου.Ευχόμαστε στην αθλήτρια να ευοδωθούν οι προσπάθειές της, να΄ ναι γερή και να την καμαρώσουμε με τις επιδόσεις της στο Ρίο.