Η θεατρική ομάδα «Μικρός Βορράς» στο σχολείο μας

Νέοι και ταλαντούχοι οι ηθοποιοί του Θίασου «Μικρός Βορράς» καταφεραν επί   80 λεπτά να αιχμαλωτίσουν την προσοχή των μαθητών των Α΄,Β΄,Γ΄τάξεων  με πέντε διαφορετικούς  μύθους  του Αισώπου που ζωντανεύουν μπροστά στα μάτια των μικρών θεατών.Τρεις ηθοποιοί μεταμορφώνονται σε πάνω από δέκα χαρακτήρες χρησιμοποιώντας μάσκες, μουσικά όργανα, τραγούδι και διαδραστικό παιχνίδι, για να παρουσιάσουν:

τον ?ψεύτη βοσκό?,
τη ?γαλατού?,
τους ?δύο τράγους?,
την ?αλεπού και τα σταφύλια?,
και μαζί τους,
?οι δύο φίλοι και η αρκούδα?

Οι  θησαυροί αυτοί της πλούσιας  παράδοσης μας παρουσιάστηκαν στα παιδιά με  ζωντανή μουσική, τραγούδι, μάσκες, παντομίμα και διαδραστικά στοιχεία ώστε να συμμετέχουν στην ιστορία. Μια πραγματικά αξιέπαινη παρουσίαση με προσεγμένο και καλοδουλεμένο υλικό  που την απολαύσαμε όλοι μας και έδωσε έναυσμα για περισσότερες  δημιουργικές δραστηριότητες στην κάθε τάξη. Δείτε στιγμιότυπα από την παρουσίαση: