Στη Βεργίνα οι Γ΄και Δ΄τάξεις στο εκπ/κό πρόγραμμα «Βασιλικοί Παίδες»

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα έχει στόχο  να παρουσιάσει όψεις του αρχαίου βίου στην κοιτίδα του μακεδονικού βασιλείου και πρωτεύουσα του κράτους, προσεγγίζοντας πτυχές των θεσμών της εκπαίδευσης, της παιδικής ηλικίας, της εφηβείας και της ενηλικίωσης. Απευθύνεται σε μαθητές των τριών τελευταίων τάξεων του Δημοτικού. Το πρόγραμμα λαμβάνει χώρα στο Μουσείο των Βασιλικών Τάφων των Αιγών και σε διαμορφωμένο χώρο στο πρώην Δημαρχείο της Βεργίνας.

Οι δραστηριότητες στο χώρο των εκπαιδευτικών προγραμμάτων είναι γνωστικού και δημιουργικού χαρακτήρα: γνωριμία με τις ασχολίες «παίδων» και «εφήβων» στη βασιλική αυλή, την εκπαίδευσή τους, την αμφίεσή τους, το γυμνάσιο και τον οίκο. Περιλαμβάνονται δραστηριότητες όπως κατασκευή ενδυμάτων, καυσίας, υφαντού σε αργαλειό, παζλ και αναμνηστικού από πηλό.

Για την προετοιμασία της επίσκεψης των παιδιών προηγείται ενημέρωση από τον εκπαιδευτικό και θεατρικό δρώμενο στην τάξη, ενώ προτείνεται και σειρά δράσεων για μετά την επίσκεψη.

Χρήσιμοι σύνδεσμοι: Αιγές, η βασιλική πρωτεύουσα των Μακεδόνων:
«Βασιλικοί Παίδες»